Najważniejsze parametry stołów do transportu chorych
Przewożenie i transport chorych musi odbywać się w odpowiednich warunkach z poszanowaniem komfortu pacjenta. Przydatne są więc stoły i wózki transportowe, dzięki którym zdrowie i wygoda chorego nie zostają w żaden sposób nadszarpnięte. Jakie są najważniejsze parametry wózków do transportu pacjentów?
Regulacja wysokości stołu do transportu chorych
Stoły, wózki do transportu chorych mogą być:
- stałej wysokości — wykorzystuje się je głównie wewnątrz placówek medycznych i służą do transportowania pacjentów np. z gabinetu zabiegowego na salę chorych. Stoły o stałej wysokości są prostym, a zarazem skutecznym narzędziem służącym do przewożenia chorych,
- o regulowanej wysokości — regulacja stołu do transportu może być ręczna lub hydrauliczna. Ta druga opcja jest zdecydowanie prostsza w obsłudze i ułatwia użytkowanie. Te wózki transportowe usprawniają przewożenie pacjentów wewnątrz placówki, pomiędzy oddziałami czy gabinetami lekarskimi.
Stoły o regulowanej wysokości, dzięki precyzyjnej możliwości odpowiedniego ustawienia, zdecydowanie usprawniają przenoszenie pacjenta np. z łóżka na wózek. Dodatkowo warto zaznaczyć, że możliwość dostosowania wysokości wózków transportowych ułatwia wykonywanie czynności przy pacjencie oraz odciąża podczas pracy z nim.
Pozycja Trendelenburga w wózkach do transportu pacjentów
Zaawansowany stół do transportu chorych powinien umożliwiać ustawienie pozycji Trendelenburga oraz anty-Trendelenburga, czyli opcję zmiany kątka oraz przechyłu leżyska.
Przechył Trendelenburga to pozycja, w której pacjent podczas leżenia na plecach, ma odpowiednio wysoko uniesione nogi względem głowy i klatki piersiowej. Pozycja ta ma szerokie zastosowanie w rehabilitacji oraz fizjoterapii, z powodzeniem praktykuje się ją również w stomatologii czy ginekologii.
Pozycja anty-Trendelenburga to podniesienie głowy wraz z tułowiem nad kończyny dolne pacjenta.
Wózki do transportu chorych umożliwiające osiągniecie tej pozycji, najczęściej wyposażone są również w podgłówek, regulowany stojak na kroplówki czy barierki ochronne.
Szerokość stołu do transportu chorych
Bardzo ważnym aspektem jest zwracanie uwagi na szerokość stołu do transportu w kontekście drzwi znajdujących się w danym ośrodku zdrowia. W innow.pl znaleźć można wózki transportowe, których leżyska zaczynają się od 60 cm szerokości, będą więc pasować do praktycznie każdego wnętrza w placówkach medycznych.
Dobór odpowiedniej szerokości stołu znacznie ułatwia transport chorych i minimalizuje możliwość zablokowania się.
Blokada kół w stole do transportu chorych
Blokada kół jest niezwykle istotna w wózkach transportowych. Zapewnia bezpieczeństwo, a dzięki zastosowaniu mechanizmu centralnego blokowania kół, za pomocą specjalnej dźwigni można szybko i komfortowo zablokować jazdę stołu do transportu.
Centralna blokada kół jest możliwa do dokupienia osobno. Pozwala to na zamontowanie mechanizmu w wybranym stole do transportu chorych.