Jak kupować meble medyczne, czym się kierować przy wyborze?
Placówki medyczne to miejsca, w których pacjent powinien czuć się bezpiecznie i możliwie jak najbardziej komfortowo. Z drugiej strony personel powinien móc wykonywać swoje obowiązki z zachowaniem maksymalnej wygody. Jak można połączyć te dwie kwestie? Wybierając wysokiej klasy meble medyczne! Jak je kupować, czym kierować się przy wyborze? Podpowiadamy.
Czym są meble medyczne, gdzie są potrzebne?
Nie ma jednej narzuconej przez prawo definicji medycznych mebli, dlatego czasem napotkać można na trudności, związane z opisaniem czym one właściwie są. Najprościej będzie przyjąć, że jest to wszelkiego rodzaju niezbędne wyposażenie w placówkach medycznych oraz pokrewnych. Wykorzystywane jest zarówno w prywatnych, jak i publicznych punktach. Jego zadaniem jest zapewnienie komfortu pacjentom oraz ułatwienie i usprawnienie wykonywania obowiązków zawodowych personelowi. Na rynku dostępne jest wiele typów mebli medycznych. Do najpopularniejszych zaliczyć można m.in.:
- fotele zabiegowe,
- stoły zabiegowe,
- parawany,
- stojaki i wieszaki na kroplówki,
- szafy lekarskie i kartotekowe.
Warto zaznaczyć, że meble medyczne wybierane są nie tylko do gabinetu zabiegowego. Sprawdzają się one również w: gabinetach lekarskich wszelkiej specjalizacji, ośrodkach zdrowia, sanatoriach, hospicjach, domach pomocy społecznej, stacjach dializ, a także w studiach kosmetycznych czy salonach tatuażu — w dwóch ostatnich miejscach w mniejszym zakresie.
Na co zwrócić uwagę, kupując meble medyczne?
Meble medyczne do gabinetów zabiegowych oraz innych wskazanych wyżej miejsc muszą być wybrane jak najbardziej starannie, by dobrze służyły przez wiele lat. Na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?
Powinny posiadać dokumenty wymagane dla Wyrobów Medycznych to jest przede wszystkim Deklarację Zgodności dla wyrobów klasy I. Deklaracja Zgodności stanowi poświadczenie, że dane wyroby medyczne mogą być stosowane w placówkach medycznych. Mogą być wymagane także opcjonalnie, w zależności o sytuacji, inne dokumenty jak np. atesty higieniczne, certyfikaty bezpieczeństwa, certyfikaty jednostek notyfikowanych, etc. Sytuacja taka pojawia się zwykle jeśli w grę wchodzą wyroby innych klas niż Klasa I.
Obecnie występuje sytuacja, w której na rynku obecne są wyroby zgodne z dwoma europejskimi aktami prawnymi i ich wymaganiami. Pierwszy to Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 z dnia 5 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych, a drugi to poprzedni, obowiązujący akt prawny jakim była Dyrektywa 93/42/EWG z późniejszymi zmianami wprowadzonymi Dyrektywą Rady UE nr 2007/47/WE z dnia 05.09.2007. Ponadto obowiązują polskie ustawy, które implementują na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej wymienione wcześniej akty prawa europejskiego.
Wyroby posiadające Deklarację Zgodności są również zgodne z innymi dokumentami na przykład ze zharmonizowanymi z dyrektywą normami PN-EN 980:2006 (symbole graficzne do stosowania w oznakowaniu wyrobów medycznych) albo PN-EN 1041:2001 (informacja dostarczana przez producenta wraz z wyrobem medycznym), które wymieniamy tu poglądowo dla zilustrowania przykładu .
Istotne jest także, aby wybierać meble medyczne od producenta, który jest doświadczony oraz posiada renomę na rynku i wykonuje meble medyczne z wysokiej jakości elementów i materiałów. Dzięki temu są one nie tylko bezpieczne, ale i trwałe oraz odporne na działanie promieniowania UV.
Dobrze jest wybrać rozwiązania o prostej konstrukcji, by w razie potrzeby móc niskim kosztem dokonać naprawy. Wszystkie tapicerki powinny być bezszwowe, zmywalne, odporne na działanie środków czyszczących oraz dezynfekujących, co pozwoli zachować maksymalną higienę. W kwestii metalowych rozwiązań warto wybierać meble medyczne ze stali nierdzewnej lub malowanej proszkowo.
Na samym końcu warto wspomnieć także o aspekcie wizualnym mebli medycznych do gabinetu zabiegowego i innych wskazanych wcześniej miejsc. Dobrze jest zadbać o to, aby były ładne, estetyczne. Z pewnością wpłynie to pozytywnie na samopoczucie pacjentów, jak i personelu medycznego.