Jak wybrać wózek kąpielowy? Na co zwrócić uwagę przy zakupie wózkowanny?
Osoby chore, które mają trudności w samodzielnym poruszaniu się, nie są w stanie udać się o własnych siłach do łazienki, aby wziąć kąpiel, to oczywiste. Aby pomóc komuś takiemu, konieczne jest wykorzystanie specjalistycznego sprzętu, który umożliwi transport chorego, bądź nawet umycia go w dowolnym pomieszczeniu. Najlepiej nadają się do tego wózki kąpielowe. Jak łatwo się domyślić, na rynku znajduje się wiele tego rodzaju urządzeń, dlatego dokonanie najlepszego wyboru nie jest proste.
Na co zwracać uwagę przy zakupie wózka kąpielowego?
Wózki kąpielowe nazywane również wózkowannami są wykorzystywane zarówno w przypadku chorych, którzy potrafią samodzielnie siedzieć, jak i osób leżących. Tego typu urządzenie musi posiadać odchylane barierki boczne oraz najlepiej także koło kierunkowe. Niektóre modele posiadają elektryczną regulację, natomiast do podstawowego wyposażenia wózków kąpielowych dla niepełnosprawnych należą również takie elementy, jak:
– wanna z PCV i poduszka z materiału wodoodpornego,
– odpływ,
– barierki czołowe,
– regulacja wysokości,
– koła z indywidualną blokadą,
– obudowa podwozia.
Podobnie jak w przypadku innych mebli i sprzętów medycznych, takich jak np. stoły rehabilitacyjne czy wózki sanitarne, ważne jest, aby posiadały one możliwość regulacji, dzięki czemu mogą być stosowane przez różnych pacjentów. Kluczowa jest tu regulacja wysokości, która może być sterowana elektrycznie, bądź przy wykorzystaniu mechanizmu hydraulicznego. Kupując wózek transportowo-kąpielowy, trzeba zwrócić uwagę również na to, czy jego konstrukcja jest zabezpieczona przed korozją. Urządzenie to będzie miało kontakt z wodą, dlatego elementy metalowe powinny być wykonane ze stali nierdzewnej lub stali malowanej proszkowo. Kółka z kolei powinny posiadać gumowe opony, dzięki czemu łatwiej jest uniknąć poślizgu, nie ryzykuje się także porysowania podłogi.
Jakie elementy warto dokupić do wózka kąpielowego dla chorych?
Do niektórych modeli można dokupić dodatkowe akcesoria, które znacznie ułatwiają pielęgnację pacjentów. Przykładem może być centralna blokada kół, która składa się z dwóch dźwigni nożnych. Jedna z nich odpowiada za blokadę kierunku jazdy, druga natomiast za całkowitą blokadę jazdy. Aby je uruchomić, wystarczy delikatnie nacisnąć na dźwignie. Może się wydawać, że takie drobnostki, jak uchwyty do zdejmowanych materaców nie są istotne, a jednak warto je mieć, aby ułatwić sobie pracę. Kolejną rzeczą, którą warto kupić są właśnie zdejmowane materace PCV wraz z płytą HPL do wózka.
Ciekawym produktem jest też łatwoślizg, czyli podkład ślizgowy pod prześcieradło, który znacznie ułatwia przemieszczanie osoby chorej. Tego rodzaju akcesoria są szyte z materiałów odpornych na rozciąganie oraz rozdarcie, a przy tym są cienkie. Jest to ogromna pomoc dla osoby, która opiekuje się niepełnosprawnym, gdyż umożliwia bezwysiłkowe przesuwanie i obrót nawet w przypadku osoby, która leży zupełnie bezwładnie.