Porównywarka
Innow

Wchodzisz na stronę polskiego producenta, na której znajdziesz wyroby medyczne. Pamiętaj, żeby korzystać z nich zgodnie z ich instrukcją używania i etykietą. Przedstawione są również wyroby medyczne przeznaczone jedynie dla profesjonalistów posiadających odpowiednie kwalifikacje. Klikając przycisk "Wchodzę" oświadczasz, że przyjąłeś do wiadomości powyższe ograniczenia.

WCHODZĘ REZYGNUJĘ

Musica Sarmatica

Link do sklepu

Płyta “Musica Sarmatica” jest muzyczną wędrówką i opowieścią o Sarmacji. Zawiera 30 utworów, wśród których znajdują się również dotychczas nigdy nie rejestrowane, często zapomniane, staropolskie pieśni i muzyka instrumentalna. Płyta ma także walory edukacyjne i poznawcze, dołączono bowiem sporych rozmiarów booklet w językach: polskim i angielskim. Omówione zostały tam wszystkie utwory wraz z kontekstem historycznym i notami biograficznymi twórców.

Musica Sarmatica – INNOW              Musica Sarmatica – INNOW

Zawartość płyty obejmuje następujące części w ujęciu chronologicznym:

1. “Złoty czas srebrnego wieku Rzeczpospolitej”
Składa się z utworów powstałych kiedy Rzeczpospolita była u szczytu swego rozwoju ustrojowego, kiedy odnosiła sukcesy militarne i ekonomiczne, kiedy była celem emigracji ludności z różnych krańców Europy, gdzie szlacheckie społeczeństwo cieszyło się wolnością niespotykaną w innych krajach (utwory: Wacława z Szamotuł, Wojciecha Długoraja, Krzysztofa Klabona).

2. “Lutnia, na frasunki i troski…”
Poświęcona jest instrumentowi, który stanowił narzędzie rozrywki godne Sarmaty, na równi z poezją (utwory Antoine’a Gallot na lutnię).

3. “Od Rzymu do Wersalu”
Obrazuje obecność i popularność w Rzeczpospolitej muzyki zachodnioeuropejskiej (utwory: John’a Dowland’a, Claudio Monteverdiego oraz anonimowa pieśń francuska)

4. “Nieprzyjaciel w granicach”
Nawiązuje do wojen toczonych przez Rzeczpospolitą od połowy XVII wieku, obrony Częstochowy, zbrojnych konfederacji szlacheckich, rozstań, tęsknoty i żalu po zmarłych (anonimowe pieśni polskie).

5. “Tryumf Sarmacji – Victoria Jana III Sobieskiego”
To obrazy z czasów panowania najbardziej zasłużonego władcy Sarmacji: od krotochwili i wesołego tańca w gwarnej karczmie, przez miłosne rozterki i wzdychania, muzykę francuską lubianą nie tylko w Wilanowie, aż po wojenne odgłosy odsieczy wiedeńskiej (anonimowe pieśni polskie oraz utwór Robert’a de Visee na lutnię).

6 ‘Sarmackie ostatki, czyli muzyka we dworze’
Kryje w sobie uroki życia w szlacheckim domu: konkury zakochanych i nakłanianych do zamęścia mimo woli, patriotyczne i historyczne nauki dawane dziatkom, odwieczne matek o córki starania, aż wreszcie biesiada co polonezem się kończy (utwory: Jana Stefaniego, Karola Kurpińskiego, anonimowe).

Musica Sarmatica – INNOW

Wykonawca: zespół muzyki sarmackiej CONTRA BELLUM

Instrumentarium: lutnia, basetla, liuto-forte, kobza, instr. perkusyjne, głosy: sopran i baryton

Nagrania do odsłuchu