Wózki do przewożenia chorych – co warto o nich wiedzieć?
Bezpieczny transport pacjenta to zadanie niełatwe i stawia przed pracownikami służb medycznych wiele wyzwań. By taki przewóz był możliwy, potrzebny jest nie tylko profesjonalny sprzęt medyczny, ale także transportowy, taki jak wózki do przewożenia chorych. W dzisiejszym artykule nie skupimy się na tym jak przewieźć pacjenta do innego szpitala, ani jak przewieźć chorego z zagranicy. Opowiemy natomiast o praktycznym sprzęcie, jakim jest wózek do transportu chorych używany wewnątrz placówek medycznych.
Wózki do transportu – kilka faktów
Sprzęt tego rodzaju musi zapewnić pacjentowi komfort podczas przenoszenia, a jednocześnie pozwolić personelowi medycznemu na swobodę działania. Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje wózków. Pierwszy z nich to wózek do przewożenia chorych w pozycji siedzącej, drugi natomiast pozwala na transportowanie pacjentów na leżąco. Daje to możliwość dobrania sprzętu transportowego odpowiedniego do stanu przewożonego pacjenta.
Każdy wózek do transportu chorych musi spełniać określone kryteria, tak by jego używanie było bezpieczne i nie wpływało negatywnie na stan zdrowia przewożonej osoby. Dlatego też wyposażone są one w różnego rodzaju rozwiązania techniczne takie jak centralny system hamowania. Stoły do transportu chorych standardowo wyposażone są w dzieloną barierkę czołową przy podgłówku i wieszak na kroplówki. Mają odchylane podgłówki, które regulowane są za pomocą sprężyny gazowej i barierki boczne umieszczone po dwóch stronach stołu.
Manewrowanie ułatwia koło kierunkowe. Jeżeli stan zdrowia pacjenta na to pozwala, stosuje się wózki transportowe do przewozu chorych w pozycji siedzącej. Spotkać można modele ręczne, z podgłówkiem lub ze stelażem na butlę z tlenem i kroplówkę. Gwarantują one też wygodny i bezpieczny przejazd ze względu na zastosowanie nowoczesnych materiałów wykończeniowych. Są one także łatwe w czyszczeniu, co jest z pewnością dużą zaletą.
Transport pacjenta w obrębie jednego budynku – jak pokonać schody
Często zdarza się, że trzeba przetransportować daną osobę, np. do gabinetu zabiegowego w placówce medycznej lub pomiędzy pomieszczeniami w domu pomocy społecznej, czy ośrodku rehabilitacyjnym. Często spotyka się tam ograniczenia takie jak wysokie schody i brak windy.
Jeżeli dochodzi do tego niepełnosprawność pacjenta, czy też jego podeszły wiek, to w takich sytuacjach ogromnie pomocny staje się wózek do transportu chorych po schodach. Sprzęt tego rodzaju wyposażony jest w specjalny system kół i mechanizm hamowania, dzięki czemu zarówno wprowadzanie, jak i sprowadzanie pacjenta pomiędzy kondygnacjami jest bezpieczne.
W domach opieki często stosowane są rozwiązania takie jak schodołaz platformowy czy gąsienicowy, które przystosowane są do wszystkich rodzajów wózków ręcznych. Są to urządzania dedykowane szczególnie dla seniora, osoby mającej problemy z poruszaniem się lub osłabionej po przebytych zabiegach. Także osoby dokonujące transportu docenią takie rozwiązanie, gdyż nie wymaga ono stosowania dużej siły fizycznej, a także wykonywania niebezpiecznych czynności takich jak wnoszenie, lub znoszenie pacjenta na rękach czy na niestabilnym krześle.
Najważniejsza jest jakość
W przypadku sprzętu medycznego, w tym także wózków do transportu chorych, ważna jest wytrzymałość oraz bezpieczeństwo użytkowania. Im wyższa jakość zastosowanych do budowy materiałów, tym lepiej dany sprzęt będzie się sprawdzał. Dlatego najlepiej jest zdecydować się na zakup produktów znanych z dobrych opinii innych użytkowników i pochodzących od doświadczonych i cenionych na rynku wytwórców. Daje to pewność, iż osoby przewożone będą podróżować wygodnie, a stan ich zdrowia nie będzie narażony na nagłe pogorszenie. Jakość powinna stanowić kluczową kwestię podczas wyboru tego rodzaju urządzeń transportowych.