W co powinien być wyposażony gabinet pielęgniarki szkolnej?
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 24 września 2013 r. mówi nie tylko o tym, że każda placówka edukacyjna powinna zatrudnić pielęgniarkę szkolną, która służyć będzie pomocą uczniom w razie ich problemów zdrowotnych i złego samopoczucia. Określa ono także jak powinien być wyposażony jej gabinet, a także jaka aparatura medyczna powinna się w nim znaleźć. Po jakie więc konkretnie meble należy sięgnąć, by były one w pełni zgodne z wytycznymi?
Kozetka lekarska – możliwość zabiegów leczniczych
Każdy gabinet pielęgniarki szkolnej musi być wyposażony w kozetkę lekarską. Jest ona niezbędna do przeprowadzania wielu badań i zabiegów leczniczych. Powinna ona umożliwiać uczniom nie tylko przebywanie w pozycji leżącej, ale i półleżącej. Przy zakupie warto zwrócić uwagę, by miała ona solidną konstrukcję. Dobrej jakości kozetka zawiera także system regulacji wysokości oraz kąta nachylenia części znajdującej się pod głową ucznia. Nie bez znaczenia jest także jej tapicerka, która powinna być prosta do czyszczenia i dezynfekcji. Należy zadbać, by była ona również wygodna – wielu uczniów po prostu na niej wypoczywa.
Parawan – prywatność jest ważna
Wyposażenie gabinetu pielęgniarki szkolnej powinno zawierać również parawan, który zapewnia prywatność i poszanowanie godności każdego z uczniów. Same modele parawanów bardzo się między sobą różnią. Do wyboru są parawany jedno-, dwu- oraz trzyczęściowe mobilne i stacjonarne. W szkołach często wystarczy prosty, jednoczęściowy model, który można z łatwością przenosić. Wszystko jednak zależy od wielkości gabinetu, a także ilości uczniów w danej placówce edukacyjnej.
Stolik zabiegowy – odpowiednio przygotowane stanowisko pracy
Ciężko sobie wyobrazić gabinet lekarski w szkole bez stolika zabiegowego, gdzie przechowywać można potrzebne narzędzia i leki. Na ogół stolik wykonywany jest ze stali nierdzewnej, która cechuje się dużą trwałością i odpornością. Posiada on kółka, które umożliwiają szybkie i komfortowe przemieszczanie mebla. Istnieje jednak możliwość włączenia systemu blokady, wówczas stolik nie ma prawa się ruszyć, co w niektórych przypadkach jest po prostu konieczne. Stoliki mają różną wysokość i wielkość, na ogół składają się z dwóch blatów i szuflady.
Biurko, stołki, taborety – klasyk każdego gabinetu lekarskiego
W gabinecie pielęgniarskim musi znaleźć się oczywiście biurko, które umożliwia przechowywanie dokumentacji, a także jej uzupełnianie. Uczniowie powinni mieć z kolei możliwość, by usiąść i porozmawiać z pielęgniarką, która musi zebrać wywiad. Wybór konkretnych taboretów czy krzeseł jest indywidualną decyzją szkoły, warto jednak rozważyć krzesła dające możliwość regulowania wysokości, czyli dostosowania do wzrostu dziecka. Dobrze, by zawierały one również podłokietniki, które będą sprzyjać utrzymywaniu prawidłowej postawy.
Inne niezbędne elementy wyposażenie
Wyposażenie do gabinetu pielęgniarki musi zawierać także inne elementy. Jednym z nich jest znak gabinetu. Niezbędna jest także waga medyczna, stetoskop czy aparat do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Są to już jednak sprzęty medyczne. Skupiając się na samych meblach, należy umieścić w gabinecie biurko, krzesła, kozetkę, parawan i stolik zabiegowy. Wysokiej jakości meble, które jednocześnie są łatwe do utrzymania w sterylnej czystości znaleźć można w ofercie naszego sklepu INNOW. Bogaty asortyment pozwala na odpowiednie dopasowanie wyposażenia do konkretnej placówki. Wszystkie meble spełniają kryteria medyczne, pozwalając pomagać uczniom w odpowiednich, komfortowych i zgodnych z przepisami warunkach. Jednocześnie ich ceny wciąż pozostają atrakcyjne.
Gabinety pielęgniarskie w szkołach mogą mieć różny układ czy rozmiary. Ministerstwo Zdrowia narzuca jednak konkretne wytyczne jeśli chodzi o ich wyposażenie. Kupując meble do gabinetu lekarskiego, warto sięgnąć po zaufaną ofertę. Równocześnie powinna ona dawać wybór. Różne placówki edukacyjne będą miały różne potrzeby. Wszystko zależy od wielkości szkoły i gabinetu, ilości uczniów, a także ich wieku i typowych problemów.