Rodzaje i zastosowanie stołów rehabilitacyjnych
W każdej placówce medycznej czy w gabinecie lekarskim znajdziemy kozetkę, to jeden z podstawowych mebli medycznych. W dzisiejszym artykule przedstawimy rodzaje poszczególnych stołów medycznych oraz podpowiemy, jakie mogą mieć one zastosowanie.
Rodzaje stołów rehabilitacyjnych
Wyróżniamy wiele przeróżnych rodzajów stołów rehabilitacyjnych, różnią się one budową, ilością segmentów, działaniem, jak i zastosowaniem. To meble medyczne, które są w pełni modyfikowalne, można je dopasować do potrzeb pacjenta. Wykorzystywane są one do terapii manualnej, badań, masażu, ćwiczeń, ale nie tylko, ponieważ swoje zastosowanie znajdują także w gabinetach kosmetycznych, czy w salonach tatuażu. Jeśli chodzi o podstawowy model stołu rehabilitacyjnego, to wyróżniamy dwa rodzaje: składane (przenośne) oraz stacjonarne.
Stoły rehabilitacyjne składane, gdzie się ich używa?
Przenośnie stoły do masażu zwykle składają się z trzech segmentów, dzięki czemu można łatwo je złożyć i przemieścić w inne miejsce. Najczęściej korzystają z nich fizjoterapeuci, masażyści, czy kosmetyczki, które oferują wizyty u klientów w domu. Składane łóżka do masażu są więc potrzebne, by móc zapewnić dobre warunki swoim klientom w ich domu.
Stoły rehabilitacyjne elektryczne
Stół rehabilitacyjny z elektryczną regulacją wysokości charakteryzuje się większą wagą, dzięki czemu są stabilne, ale przez to też nie można ich przemieścić. Często wyposażone są one w dodatkowe akcesoria w zależności od wymagań gabinetu lekarskiego, poszczególne części mogą być ruchome, jak zagłówek czy podnóżek. Elektryczne stoły zabiegowe najczęściej możemy spotkać w gabinetach dentystycznych, w klinikach ginekologicznych, gabinetach lekarskich czy fizjoterapeutycznych.
Stoły rehabilitacyjne mechaniczne
Stoły rehabilitacyjne mechaniczne, ze skokową regulacją wysokości najczęściej można spotkać w gabinetach zabiegowych. Są one powszechnie wykorzystywane przy rehabilitacji pacjentów, w terapii po urazach i różnego rodzaju zabiegach usprawniających ciało. Wysokość w tego rodzaju kozetkach reguluje się mechanicznie za pomocą korbki.
Stoły rehabilitacyjne hydrauliczne
Wiele gabinetów rehabilitacyjnych, sanatoriów oraz placówek medycznych decyduje się na modele, które oferują hydrauliczną regulację wysokości, ponieważ są one wygodniejsze od tych, których wysokość można ustawiać ręcznie. Stół z hydrauliczną regulacją wysokości pozwala lekarzowi, czy terapeucie na łatwiejszą pracę z pacjentem, to także oszczędność czasu i energii, którą można w pełni poświęcić na ćwiczenia zabiegowe. Ten wariant dobrze sprawdzi się przy pracy metodą Bobath, jak i Voyty.
Czym jest stół rehabilitacyjny Bobath?
Stół do terapii metodą Bobath wykorzystywany jest w terapii dzieci i dorosłych z zaburzeniami rozwoju o podłożu neurologicznym. Stoły do ćwiczeń Bobath są większe od tych tradycyjnych, dzięki czemu przeprowadzenie terapii jest łatwiejsze i bezpieczniejsze.