Jak wózkowanna może ułatwić pracę opiekunowi osoby niepełnosprawnej?
Osoby niepełnosprawne nie mogą samodzielnie zadbać o własną higienę, dlatego niezbędna w ich przypadku jest pomoc opiekuna i specjalistyczny sprzęt medyczny. Zastanawiasz się, w jaki sposób wózkowanna ułatwia pielęgnację pacjenta, który ma problemy z poruszaniem się? Poznaj zastosowanie i funkcjonalność tego sprzętu medycznego.
- Co to jest wózkowanna?
- Wózek kąpielowy uławia transport niepełnosprawnego pacjenta
- Wózkowanna pozwala na zmianę pozycji osoby niepełnosprawnej ruchowo
- Wózek kąpielowy zapewnia komfort pacjentowi z niepełnosprawnością
Co to jest wózkowanna?
Opieka nad osobą niepełnosprawną to niezwykle wymagająca praca, zwłaszcza jeśli pacjent ma znaczne problemy z poruszaniem się lub jest zupełnie sparaliżowany. W takich sytuacjach niezastąpioną pomoc stanowi odpowiednio dobrany do potrzeb sprzęt medyczny. Niezbędnym wsparciem podczas dbania o higienę ciała osób z niepełnosprawnościami ruchowymi czy też schorzeniami neurologicznymi są wózkowanny, dzięki ich zastosowaniu opiekunom znacznie łatwiej wykonuje się czynności pielęgnacyjne, których wymagają pacjenci.
Co to jest wózkowanna? To sprzęt specjalnie przystosowany do opieki nad osobą z ograniczeniami ruchowymi, wyposażony w wodoodporny materac z odpływem i konstrukcję, pozwalającą transportować pacjenta, a często również zmieniać ułożenie jego ciała. Zastosowanie wózkowanny może sprawić, że praca opiekuna osoby niepełnosprawnej stanie się mniej wymagająca i znacznie łatwiejsza.
Wózek kąpielowy uławia transport niepełnosprawnego pacjenta
Wózki kąpielowe są wyposażone w skrętne koła, dzięki temu transport pacjenta przebiega sprawnie, a opiekun nie musi samodzielnie podnosić chorego, aby go przenieść do łazienki. W każdym z kół zamontowano także indywidualne blokady stanowiące zabezpieczenie przed stoczeniem się wózkowanny.
Wózkowanna pozwala na zmianę pozycji osoby niepełnosprawnej ruchowo
Osoba posiadająca ograniczenie ruchowe nie jest w stanie samodzielnie się umyć, dlatego to właśnie opiekun musi zadbać o higienę jej ciała. Bardzo istotną kwestią dotyczącą zajmowania się takim pacjentem jest to, aby jak najmniej obciążać się podczas mycia chorego. Dlatego wiele wózków kąpielowych dla niepełnosprawnych wyposażono w system elektrycznej lub hydraulicznej regulacji wysokości. Dzięki temu opiekun uniknie nadmiernego pochylania się nad pacjentem i bólu w odcinku lędźwiowym. Niektóre wózkowanny pozwalają ułożyć chorego w pozycjach Trendelenburga i anty-Trendelenburga, czyli z kończynami dolnymi powyżej linii głowy i tułowia lub odwrotnie. To również ułatwia dostęp do poszczególnych części ciała.
Wózek kąpielowy zapewnia komfort pacjentowi z niepełnosprawnością
Wózki kąpielowe są wyposażone w łatwe do dezynfekcji wanny wykonane z materiału PCV, które posiadają odpływ. Dzięki temu nie trzeba specjalnie przenosić osoby niepełnosprawnej pod prysznic. To rozwiązanie jest bardzo wygodne nie tylko dla opiekuna, ale także dla pacjenta, ponieważ można zapewnić mu większy komfort podczas wykonywania czynności związanych z higieną. Osoby z chorobami neurologicznymi oraz ograniczoną ruchomością kończyn mogą cierpieć na różne dolegliwości bólowe. Dlatego korzystanie z wózkowanny, a w związku z tym brak konieczności podnoszenia pacjenta oraz częstych zmian pozycji jego ciała sprawią, że nie będzie on odczuwał dodatkowego dyskomfortu.
Wózki kąpielowe są wyposażone w barierki zabezpieczające, dlatego ten sprzęt medyczny jest niezwykle funkcjonalny i stanowi niezbędną pomoc podczas pielęgnacji osób, które mają problemy z poruszaniem się.