Co muszą posiadać profesjonalne stoły rehabilitacyjne?
Stoły rehabilitacyjne są powszechnie wykorzystywane w wielu miejscach, a przede wszystkim w ośrodkach zdrowia, gabinetach kosmetycznych, gabinetach fizjoterapeutycznych oraz masażu relaksacyjnego, czy leczniczego. Dzięki odpowiedniemu kształtowi, stabilnej i wytrzymałej konstrukcji, profesjonalny stół rehabilitacyjny zapewnia odpowiednie podparcie ciała osoby na nim leżącej i pozwala na przeprowadzenie różnego rodzaju zabiegów. Jak wybrać odpowiedni produkt tego typu? Gdzie szukać takich stołów?
Jaki stół do rehabilitacji wybrać?
Na początku warto zwrócić uwagę na to, że jest bardzo wiele rodzajów stołów rehabilitacyjnych. Wybór odpowiedniego stołu jest podstawą do tego, aby móc przeprowadzić we właściwy sposób ćwiczenia rehabilitacyjne oraz inne zabiegi. Podstawowy podział dzieli te produkty na stoły stacjonarne oraz przenośne. Te drugie są zazwyczaj wykorzystywane przez terapeutów, kosmetyczki czy masażystów, którzy świadczą swoje usługi w domach pacjentów oraz klientów. Stoły do masaży bardzo często posiadają regulację wysokości, przez co możemy rozróżnić:
- stoły z elektryczną regulacją wysokości,
- stoły z hydrauliczną regulacją wysokości,
- stoły z mechaniczną regulacją wysokości.
Ponadto stoły rehabilitacyjne można podzielić ze względu na ich konstrukcję – krzyżakową lub ramową. Istotne znaczenie ma również to, jakie maksymalne obciążenie ma wytrzymać wykorzystywany przez nas stół, oraz jaki zakres wysokości jest dla nas niezbędny. Pod uwagę warto wziąć także szerokość blatu oraz funkcje dodatkowe.
Jakie funkcje powinny posiadać profesjonalne stoły rehabilitacyjne?
Stoły tego rodzaju mogą posiadać różne dodatkowe funkcje. Oczywiście więcej możliwości dają stoły rehabilitacyjne elektryczne niż np. drewniane łóżko do masażu, dlatego zanim dokonamy zakupu, należy dokładnie zdefiniować swoje potrzeby i poszukać takiego modelu, który będzie optymalny. Wielu producentów oferuje takie dodatkowe funkcje, jak:
- pilot nożny,
- dodatkowy system jezdny,
- regulacja za pomocą ramy,
- ergonomiczny zagłówek z wygodnym otworem na twarz,
- system jezdny uruchamiany za pomocą dźwigni.
Niektóre gabinety mają specyficzne wymagania, w tym konieczna może być regulacja poszczególnych sekcji łóżka. Podstawą jest obecnie regulacja wysokości oraz możliwość uniesienia stołu w zagłówku.
Z jakich materiałów wykonuje się stoły rehabilitacyjne?
Najważniejsze jest wykorzystanie bezpiecznych i wytrzymałych materiałów. Konstrukcja stołów do rehabilitacji jest zazwyczaj metalowa, pokryta warstwą sproszkowanego lakieru, choć zdarzają się również drewniane stoły do masażu. Trzeba mieć jednak na uwadze, że stoły wykonane z drewna mogą nie spełniać wszystkich wymagań sanitarnych i higienicznych, które są konieczne w wielu miejscach. Jeśli chodzi o tapicerkę, to najczęściej jest wykorzystywana nieorganiczna tapicerka bezszwowa, która odporna jest na uszkodzenia mechaniczne, takie jak ścieranie, czy rozerwanie.